K vozítku samotnému :
- datum startu : 20.listopadu 2011
- datum přistání : 6.srpna 2012
- proletěná vzdálenost: 560 milionů kilometrů
- váha : 900kg (na Zemi)
- délka : 2,7m
- rychlost jízdy : 90m/hod.
- cena : 3,2 miliardy USD
VZNIK PROJEKTU
Myšlenka vznikla mezi několika nadšenci v květnu 2022 na soutěži Microtela u reklamního banneru firmy KYOCERA AVX. Došlo i na téma kondenzátory pro CURIOSITY a možnost vytvoření funkčního modelu vozítka. Cíle však byly mnohem širší, kromě vytvoření reklamního modelu by mohlo jít i o výborný projekt do předmětu Robotika na II.stupni ZŠ A. Jiráska Lanškroun, ale i dalších základních a odborných středních školách. Již v roce 2023 se do stavby modelu formou kroužku zapojila přidala ZŠ Dobrovského, Lanškroun.
Díky 3D modelu** z webových stránek NASA vznikl projekt pro základní a střední školy, který má čtyři varianty, od nejsnadnějšího modelu bez elektroniky až po model ADVANCED.
O NÁS
Lidé odedávna hleděli k obloze a hledali odpovědi na otázky co je vesmír, kde jsme se tu vzali, jaká byla naše minulost a jaká bude naše budoucnost, ale hlavně – je někde ve vesmíru život jako na naší Zemi?
Abychom uměli na tyto otázky odpovědět, potřebujeme získat informace, ze kterých můžeme sestavit obrázek našeho světa a na výše uvedené otázky odpovědět. Mars, čtvrtá planeta naší sluneční soustavy poutá naši zvědavost asi nejvíce. V dalekohledech se jeví jako načervenalá a ještě v minulém století lidé věřili, že na této planetě jsou marťani, tvorové podobní člověku. Mars je ale dosti daleko, a i nejlepší dalekohledy světa nepřinesli žádné odpovědi na otázku, zdali je na nebo byl na Marsu život.
První sondy vyslané k přistání na Marsu nebyly moc úspěšné, technicky je to velmi náročný úkol. Poučena z předchozích misí se rozhodla NASA* vyslat na Mars pojízdnou laboratoř pojmenovanou CURIOSITY (česky ZVĚDAVOST), která měla potvrdit názor, jestli byly na Marsu dříve podmínky pro vznik života. Sonda odstartovala 20.listopadu 2011 a po necelých 8 měsících (6.srpna 2012) úspěšně přistála na planetě Mars v Galeově kráteru.
Proč nás to tolik zajímá? Jednak je to jistě úžasné dobrodružství ale hlavně také to, že součástí elektroniky robotického vozítka je 630 tantalových kondenzátorů vyrobených firmou KYOCERA AVX z Lanškrouna! Curiosity jezdí po Marsu už více než 10 let i když plánovaná životnost vozítka byla určena na 23 měsíců. (datum psaní tohoto článku je 20.duben 2023)
ROK 2023
Na základní škole A. Jiráska Lanškroun a ZŠ Dobrovského vznikají další 2 plně funkční vozítka ADVANCED. Týmy nadšenců pod vedením Ing. Ivo Obra a Ing. Miroslava Klimoše staví další stroje. Už dnes se těšíme, co uvidíme na Microtele 2024!